MARKA BONUS GİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Genel

Hentbol Oyun Kuralları

Amerika’da çok popüler olmayan bir takım sporu olan hentbol, az sayıdaki takım sporlarından biridir. Takım oyunları size göreyse denemelisiniz. Bu makale hentbolun kurallarını, tarihini ve oyununu açıklamaktadır.

Hentbol Tarihi

“Hentbol” veya “el topu” kelimesi, hentbol kelimesinden türetilmiştir. Hentbol on dokuzuncu yüzyılın başlarında Danimarka’da oynanmaya başlamıştır. Hentbol Türkiye’ye 1927 yılına kadar gelmemiştir. 1976 yılında Türkiye Hentbol Federasyonu kuruldu. Hentbol 150 ülkede oynanmaktadır. Dünya çapında yaklaşık 8 milyon hentbol lisansı verilmiştir.

Hentbolun kuralları nelerdir ve nasıl oynanır?

Hentbol yedişer oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanır. Kaleciler de bu gruba dahildir. Her takımın beş yedek oyuncusu olabilir. Oyuncu değişikliklerini düzenleyen belirli bir kural yoktur. Hentbol topları sentetiktir. Hentbol 30 dakikalık iki devreye ayrılır. Spor çoğunlukla kapalı alanlarda oynanır. Kadınların devre arası 25 dakika sürer. Devreler arasında 10 dakikalık bir ara vardır. Hentbol fiziksel güç gerektirir ve hızlı tempoludur. Oyunun amacı diğer takıma karşı gol atmaktır. Hentbol, ellerle oynanan basketbol ve futbolun bir kombinasyonudur. Saha 40m uzunluğunda ve 20m genişliğinde olmalıdır. Sahada iki kale ve iki kale çizgisi bulunur. Kale çizgilerinin yanı sıra dış kale çizgisi, yan çizgiler ve orta çizgiler de mevcuttur.

Hentbol Oyun Kuralları

  • Oyuncu oyunu başlatmak için topu havaya atacaktır.
  • Top diz seviyesinin altındaki bacağa temas etmemelidir. Bu kuralı ihlal eden oyuncu 2 dakika için oyundan atılır.
  • Faul nedeniyle oyundan atılan bir oyuncunun yerine oyuncu alınamaz.
  • Üç adımdan sonra oyuncuların topu 3 saniyeye kadar tutmalarına izin verilir.
  • Rakibin topuna bir oyuncu tarafından dokunulamasa da, bir taç atışını engelleyebilir.
  • Penaltı vuruşu 7 metre uzaklıktan yapılabilir.
  • Oyundan iki hakem sorumludur.
  • Kalecilerin her iki ayağını ve ellerini kullanmasına izin verilirken, oyuncular sadece ellerini kullanabilir.
  • Belirli kurallara uymaları halinde savunma oyuncuları diğer oyunculara temas edebilir.

Hentbol bir takım sporudur. Hentbolun başarılı olması için takım çalışması şarttır. Hentbol, takım sporlarından hoşlananlar için harika bir spordur. İçinizdeki sporcu şimdiden harekete geçtiyse, ihtiyacınız olan tüm ekipman ve spor kıyafetlerini Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Daha fazla spor içeriği için Yalı Spor Blog’u takip etmeyi unutmayın! Sporseverler önümüzdeki sezonda her 500 TL’lik alışverişe 100 TL indirim kazanıyor! İndirim kodu BLGHM İndirimi almak için bugün yalispor.com.tr’yi ziyaret edin. Bugün yalispor.com.tr’yi ziyaret edin. İndirimler geçerlidir.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Nesine Uygulamasını Ücretsiz İndir

Nesine uygulamasını ücretsiz olarak indirmek için doğru yerdesiniz. Türkiye'nin yasal bahis sitesine bulunduğunuz her yerden…

7 Temmuz 2022