MARKA BONUS GİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Genel

Masa Tenisi Nasıl Oynanır? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde masa tenisi çok popülerdir. Masa tenisi bir top, raket ve masa kullanılarak oynanabilir. Oyun İngiltere’de yaratılmış ve daha sonra Amerika’ya yayılmıştır. Bu sporda selüloit kaplamalı bir top ve tefe benzeyen raketler kullanılır.

Raketin tenis topuna vurduğunda çıkardığı ses ona adını vermiştir. Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF), bir masa tenisi federasyonu ya da birliği oluşturmak için yapılan sayısız başarısız girişimin ardından 1920 yılında kuruldu. Bu organizasyon 110’dan fazla ulusal federasyondan oluşuyordu.

Masa Tenisi Ekipmanları

Hangi masa tenisi ekipmanları gereklidir?

Masa Tenisi Masası

Masa normalde açık yeşil veya yeşilin bir tonudur. Masa 274 cm uzunluğunda ve 152 cm genişliğindedir. Masa yüksekliği 76 cm’dir. Sporcuların rahatça yarışabilmesi için her masanın altı metre genişliğinde ve 12 metre uzunluğunda olması gerekir. Enine ağın yüksekliği 15 ila 25 mm arasında olmalıdır. Buna file adı verilir.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi topları selüloit veya diğer plastiklerden yapılabilir. Toplar turuncu veya beyaz renkli olabilir. Masa tenisi topu yuvarlaktır ve 40 milimetrelik bir çapa sahiptir. Bir masa tenisi topu 2,7 gram ağırlığındadır.

Masa Tenisi Raketi

Raketin en az yüzde 85’i ahşap olmalıdır. Çoğu ahşap raketin kauçuk veya plastikleştirilmiş bir yüzeyi vardır. Ahşap raketin kauçuk yüzeyi herhangi bir çıkıntı olmadan düz ve sağlam olmalıdır. Toplarla temas eden raketlerin kauçuk yüzeyi ya kalınlığı 2 mm’yi geçmeyen tırtıklı yapışkan bir kauçukla ya da kalınlığı 4 mm’yi geçmeyen tırtıklı bir sandviç kauçukla kaplanmalıdır.

Masa Tenisi Kuralları Nelerdir? Masa Tenisi Nedir?

Top oyun alanı içinde kalmalıdır. Top düşmemelidir. Maç bir servis ile başlar. Oyun sonuca bağlı olarak 3’lü veya 5’li setlere bölünür. Oyuncu topu rakip sahaya göndermeden önce en az bir kez kendi sahasında vurmalıdır. Eğer bir oyuncu bu kuralı ihlal ederse, bir sayı ile cezalandırılır. Oyunu yeniden başlatmak için her sayıdan sonra yeni bir servis atılmalıdır. Her beş sayıda bir servis atan oyuncu değiştirilmelidir. Bir oyuncu toplam 21 sayıya ulaştığında set kazanılmış olur. Eğer 20-20’de eşitlik varsa, her sayı servis tarafından belirlenecektir. En çok sayı atan oyuncu kazanır. Oyuncular ellerini açık tutarken raketlerini kullanarak topa servis atarlar. Servis atışı sırasında top sadece diğer takımın sahasına sekebilir.

Masa Tenisi Çiftler Maçı

Masanın her iki ucunda iki oyuncunun bulunduğu “çiftler” oyunlarında, sağdaki oyuncu her zaman servis atar. Servis atan oyuncu topu çapraz yönde karşı tarafa atar. Her iki partner de dönüşümlü olarak servis atar.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli Ralli, bir topun hareket halinde olduğu zaman dilimidir.
 • Top servis için kaldırılmamış olsa bile oyunda kalır. Servis atıldıktan sonra oyun, sayı alınana ya da rallide “let” denene kadar devam eder.
 • Bırakma: Sonuç alınamayan bir ralli
 • A noktası bir sayıyla toplanıyor
 • Raket eli: Raketi tutan el.
 • Serbest el, raketi tutmayan eldir. Serbest kolun kol kısmına serbest kol denir.
 • Raketi tutmak için elinizin tamamını veya sadece bir kısmını kullanabilirsiniz.
 • Top, rakibin sahasına girmeden veya sahadan çıkmadan önce rakibin giydiği kıyafetlere veya başka bir eşyaya temas ederse engellenir.
 • Bir rallide, servis atan oyuncu topa ilk vuran oyuncudur.
 • Rallideki ikinci oyuncu genellikle geri dönen oyuncudur.
 • Hakem maçı kontrol eder.
 • Yardımcı hakem gerektiğinde hakeme yardımcı olur.
 • Masa tenisi oyuncusu maça top olmadan başlar.
 • Top oyun alanını terk ederse fileyi geçmiş sayılır. Masa uzantısı oyun alanınızın sonuna kadar uzanır.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Nesine Uygulamasını Ücretsiz İndir

Nesine uygulamasını ücretsiz olarak indirmek için doğru yerdesiniz. Türkiye'nin yasal bahis sitesine bulunduğunuz her yerden…

7 Temmuz 2022